Logo
Rýchly kontakt
(Po-Pia: 9:00-16:00)
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
08.01.2023
Ebike tuning, aplikácia SpeedBox App a čipy SpeedBox B.Tuning
Nový článok v ktorom priblížime výhody čipov SpeedBox B.Tuning čítať celé
01.01.2022
Dlho očakávaný produkt Bosch Nyon na našej predajni
Nový displej s GPS navigáciou Bosch Nyon (BUI350) sa konečne začal distribuovať aj keď iba v malých množstvách. Dostupný je v našom eshope. čítať celé
06.04.2022
Techonológie a novinky
Najnovší článok v Blogu o čipovaní elektrických bicyklov "Ebike tuning, čipovanie motora, odblokovanie rýchlostného limitu 25 Km/h." čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Techonológie a novinky
  4. Ebike tuning, čipovanie motora, odblokovanie rýchlostného limitu 25 Km/h.

Ebike tuning, čipovanie motora, odblokovanie rýchlostného limitu 25 Km/h.

V tomto článku rozoberieme tému, ktorá stretne každého majiteľa ebiku, či už pri kúpe alebo jazdení. Maximálna rýchlosť podpory motora elektrického bicykla stanovená Európskou normou. 

Na začiatok si upresnime fakty, ktoré pri ebajkoch momentálne máme. Každý elektrický bicykel predávaný v EU, má výrobcom softvérovo nastavenú maximálnu rýchlosť podpory motora a to je 25km/h. Takýto bicykel je možné používať na verejných komunikáciách v cestnej premávke.

Je v zásade úplne jedno aký režim podpory jazdec použije, pri rýchlosti cca 25,5 km/h motor prestane ťahať a vyššiu rýchlosť jazdec dosiahne už len pomocou svojej vlastnej sily. Výhodou je, že si šetríme baterku, ale na rovinu si povedzme, do mierneho kopca alebo po rovine rýchlosťou 35 km/h nedokážeme ísť.

Ak by bol elektrický bicykel odblokovaný, čo je v tomto článku našim cieľom, z legislatívneho hľadiska by musel spĺňať okrem iného tieto základné veci: musí mať zaregistrovanú ŠPZ, majiteľ potrebuje zaplatiť PZP a jazdec musí nosiť prilbu, napr. ako na moped.

Celé to nedáva logiku keďže bezmotorový bicykel, napr. cestný, bez problémov na rovine dosiahne rýchlosť 45 km/h, na elektro kolobežkách sa vozia ľudia po verejných komunikáciách bez prilieb. Nebudeme v tom hladať chybu systému, je to tak nastavené pre bezpečnosť jazdcov na ebajkoch a je málo pravdepodobné, že sa to zmení.

Poďme si povedať ako sa tento problém dá riešiť, aké sú výhody a nevýhody, čo nám hrozí a prečo je to celé úplne jednoduché.

V našom servise máme za sezóny 2020 + 2021 načipovaných skoro 200 ebajkov, s jedenástimi mesiacmi roku 2022 je to cez 280 novo-namontovaných čipov a teda odblokovaných bicyklov. Tento fakt je realitou toho, že odblokovanie rýchlosti je veľmi žiadaná služba. Robíme to pri bicykloch s nájazdom km ale aj úplne nových. Používame spoľahlivé čipy značky Speedbox, ktoré sú dostupné pre motory Bosch, Flyon, Yamaha, Giant, Shimano, OLI, Panasonic, Brose, Bafang, Impulse.

Prečo má odblokovanie zmysel? Predstavte si naplánovanú trasu 80 km okruh, vyrazíte z domu, prebehnete pár ulíc, po 5 km sa približujete k lesu, lúke, jednoducho už ste v prírode. Terén je členitý hore dolu, je to zábava niekoľko desiatok km, hore kopcom idete priemerne 20 km/h, dolu si užívate rýchly zjazd, zídete dolinou, napr. k hlavnej ceste a do cieľa/domov Vám ostáva 15 km po rovine, v horšom prípade je to verejná komunikácia s premávkou. Týchto zvyšných pár km chcete prejsť v čo najkratšom čase a práve tento prípad je ako stvorený na zapnutie čipu. Najnudnejšou časťou prejdete čo najrýchlejšie a v kratšom čase máte prejdený nepríjemný úsek s premávkou. Skvelé je, že samotný jazdec si určí, či čip zapne alebo nie.

Spôsoby čipovania
1. 
Montáž čipu do motora - je to fyzické namontovanie zariadenia, ktoré sa pripajá priamo do motora napr. medzi senzor rýchlosti a motor. Môže sa použiť aj kombinácia konektorov, displeja a senzoru rýchlosti. Čip, resp. Speedbox, "klame" motor a dáva mu mylné informácie o počte otočení kolesa. Výhodou je, že čip viete kedykoľvek podľa uváženia zapnúť alebo vypnúť a taktiež jednoduchá demontáž čipu z motora. Maximálna rýchlosť je limitovaná len nohami jazdca a jeho maximálnou kadenciou pedálovania.
2. Softvérové nastavenie - ide o nastavenie max. rýchlosti v diagnostickom programe, motor je možné nastaviť do vyššej max. rýchlosti, napr. u Bafangu M400 do 40 km/h a M500 do 60km/h, alebo nahratie USA softvéru do motora (Shimano) kde je povolená rýchlosť v prepočte 33 km/h. Výhodou je cenovo dostupnejšie odblokovanie. Nevýhodou však môže byť, že motor je odblokovaný neustále. Pri chybe motora a jeho následnej reklamácii, môže nastať situácia, že sa nebudú dať vrátiť pôvodné výrobné hodnoty.
Pozn. 30.11.2022 - S určitosťou vieme potvrdiť, že softvérové odblokovanie motora Shimano sa pri error hláške nedá vrátiť späť a tak strácate možnosť reklamovať motor.

Detekcia čipu motorom
Spoločnosť Bosch, ktorá je na vrchole v oblasti ebike motorov, prišla na konci roku 2019 s novým motorom 4.Gen, ktorý dokázal softvérovo odhaliť čip a prepnúť sa do núdzového režimu. Avšak výrobca nami používaných čipov Speedbox je o krok vpred a dnes motor Bosch nedokáže čip odhaliť. Všetky ostatné motory rovnako nedokážu rozpoznať namontovaný čip, aspoň podľa našich informácií a skúseností. Z toho vyplýva, že v prípade poškodenia motora alebo batérie a následnej reklamácie, stačí demontovať Speedbox z bicykla a výrobca nemôže dokázať použitie čipu vo Vašom bicykli. Aby nebolo povedané len A bez B, tak tu je B. Z diagnostického reportu sa dá vyčítať celkový čas jazdy s podporou motora, celkové km, a aj hodnota spotreby energie napr. 8.9 Wh/km. Znalý servisný technik, a výrobcovia motorov takých určite majú, dokáže vyčítať, že na bicykli bol použitý čip. Je to skoro evidentné keď sa táto spotreba pohybuje pri hodnote 15 Wh/km a viac. Napriek tomu to nieje priamy dôkaz na neuznanie reklamácie. Čím častejšie a pri vyšších rýchlostiach používate čip, tým sa táto hodnota zvyšuje.
Preto aj Speedbox používajte s rozumom na miestach, kedy to pre Vás má význam. 
Pozn. 30.11.2022 - Nový Bosch Smart Systém dokáže rýchlejšie odhaliť použitie čipu v prípade párovania telefónu s ebikom. Aplikácia Bosch Ebike Flow meria rýchlosť pomocou GPS, preto napr. pri rýchlosti 30km/h s aktivovaným čipom softvér odhalí jeho používanie. Odporúčame nepárovať ebike s telefónom počas jazdy. 

Poškodenie motora, batérie, strata záruky
Jasná odpoveď NIE. Nemali sme ani jednu skúsenosť, ani jeden dôkaz, že Speedbox a odblokovanie motora prispelo k poškodeniu akejkoľvek súčasti elektrického bicykla. A taktiež sa nám nestalo, aby sme nedokázali vyreklamovať motor alebo batériu zákazníkovi, ktorý pravidelne čip využíva. Preto u nás nemáme najmenšie obavy z odblokovania motora. 
28. januára 2022 sme sa zúčastnili Bosch školenia, na ktorom padlo veľa otázok priamo na osoby zo spoločnosti Bosch a čipovanie ich motorov. Samozrejme, ich odpovede boli neutrálne, pretože s tým nedokážu nič robiť. Áno povedia, že je to nelegálne v rámci EU legislatívy, a že zákazníkovi hrozí strata záruky. Rovnako však povedali, že ich motor Bosch 4.Gen je v iných krajinách používaný na Performance Line Speed a Cargo Line Speed bicykloch, ktoré sú softvérovo nastavené na rýchlosť 45 km/h, to znamená, že motor a batéria sú fyzicky schopné, a sú stavané tak, aby vedeli dosiahnuť vyššie rýchlosti bez poškodenia.

Môže si Speedbox zákazník namontovať sám?
Určite áno. Demontáž a montáž je jednoduchá. Pri produktoch sú vždy videonávody a nie je možné sa pomýliť v zapojení konektorov. Čo je ale vhodné pred montážou urobiť, je pripojenie bicykla na diagnostiku a vykonať update najnovšieho firmvéru, ak je dostupný. Ak už je čip namontovaný mal by zákazník pri každom servise upozorniť mechanika na túto skutočnosť. Ak je potrebné urobiť update, mechanik musí čip najskôr demontovať. Pokiaľ to neurobí, je riziko poškodenia čipu. Aj keď v našom servise sa nám to zatiaľ nepotvrdilo a vykonal sa update bez problémov, aj na bicykli s čipom.

Tento článok nevznikol za účelom porušovať pravidlá ale za účelom zjednodušiť, spríjemniť a vylepšiť si jazdu na elektrickom bicykli, keďže ebike nám tieto možnosti ponúka. V prípade konzultácie, korekcie chýb alebo vašich iných poznatkov nás kontaktujte a radi sa dozvieme o Vašich skúsenostiach.

"Upozornenie:
Upozorňujeme, že prevádzka takto upravených elektrobicyklov na pozemných komunikáciách môže byť v rozpore s platnou legislatívou niektorých krajín. Výrobca nenesie žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté použitím produktov SpeedBox. Elektrobicykle vybavené produktmi SpeedBox nie je dovolené používať na pozemných komunikáciách, cyklotrasách a verejných priestranstvách. Elektrobicykle vybavené produktmi SpeedBox je možné používať výhradne na svojom vlastnom pozemku, výhradne na svoju vlastnú zodpovednosť. Použitím produktov SpeedBox môže dôjsť k strate záruky Vášho elektrobicykla.

Odporúčame používať ďalšie bezpečnostné prvky a ochranné produkty, aby sa predišlo zraneniu."
upozornenie zdroj: https://www.speedbox-tuning.cz

Autor článku: Ján Chovanec
E-MTB SERVIS

aktualizované 26.01.2023

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

                                                                                              

Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk