POSEZÓNNY SERVIS ELEKTRICKÝCH BICYKLOV

Elektrický bicykel je vynikajúci nástroj vďaka, ktorému sa rozširujú naše možnosti mnohými smermi. Preto netreba zabúdať na bezchybný technický stav bicykla a on sa nám za to odvďačí spoľahlivým chodom.

Zimné mesiace November, December, Január a Február nie sú pre väčšinu ľudí cyklistickou sezónou a preto bicykel stojí odparkovaný a čaká rovnako ako my na jar. Je dobrým zvykom využiť túto dobu na jeho kontrolu a servis, pretože aj keď sa na ňom nejazdí nie vždy platí, že aký odložím taký nájdem. Vyhneme sa tak jeho poškodeniu počas uskladnenia (napr. korózia ložísk a reťaze alebo strata kapacity batérie ) a rovnako sa tak vyhneme radom a dlhej čakacej dobe v servise počas každoročného "boomu" na začiatku sezóny pri prvých teplých dňoch. 

Pozrime sa čo všetko môže takýto servis obnášať.

Čistenie - samozrejme je fajn bicykel umyť, aby som na jar nesadol na bicykel od septembrového blata. Ešte dôležitejšie však je čistenie pohyblivých častí. Náboje kolies majú guličkové alebo priemyselné ložiská, je nevyhnutné ich vyčistiť a premazať. S tým spojené je čistenie a mazanie voľnobežného telesa, "orechu" zadného náboja. Ten kto má celo-odpružený bicykel by si mal uvedomiť že ložiská zadnej stavby nie sú veľmi chránené proti vode, preto je vhodné ich vyčistiť , premazať a poprípade prelisovať niektoré nefunkčné ložiská.

Kontrola skrutiek a rámu - po umytí bicykla je možné skontrolovať všetky zvary rámu či nemá náhodou praskliny. Rovnako je nevyhnutné skontrolovať všetky skrutkové spoje uchytení komponentov. Centrovanie kolies a kontrola napnutia špíc je samozrejmosť po každej sezóne.

Nastavenie a doladenie - V tomto prípade ide o nastavenie bŕzd, teda správnej polohy strmeňov. V prípade veľkého opotrebenia platničiek a kotúča sa vykoná výmena a nastavenie. Keďže radenie je závislé na bezchybnom bowdene, správnom napnutí lanka, reťazi , ktorá ešte nieje za hranicou opotrebenia a rovnej pätke rámu, sa toto všetko skontroluje, doladí poprípade vymení.

Elektrická časť diagnostika

Update

Batéria uskladnenie

Upgrade komponentov

Servis pruženia

Uskladnenie

Má význam robiť servis keď som najazdil málo KM?

My to robíme,a ako dlho?