GIANT servisné školenie 2020.  Tipy a rady.

01.03.2020

Každoročne sa v Čechách a na Slovensku začiatkom roka koná technické školenie pre mechanikov zmluvných predajní a servisné strediská, Giant bicyklov. Obsahom výuky je, zoznámenie sa s novinkami a technickými riešeniami pri servise bicyklov. Najväčšou obsahovou časťou školenia je v dnešnej dobe diagnostika motorov Giant SyncDrive Yamaha a servis elektrických bicyklov s technológiou Giant Hybrid Cycling. My sme samozrejme boli pri tom a v tomto článku Vám chceme priblížiť pár užitočných rád, ktoré sa Vám môžu zísť. 

Giant contact 35mm predstavec
Giant contact 35mm predstavec


Začneme informáciou, ktorá sa týka všetkých bicyklov Giant, s motorom aj bez , ktoré majú predstavec s uchytením 35 mm priemeru riadítok. Moment utiahnutia skrutiek je štandardný a vytlačený ako vždy na predstavci. Rozdiel je v spôsobe, v akom poradí sa doťahujú 4 čelné skrutky na uchytenie riadítok. Na obrázku je vidieť predstavec v dotiahnutom stave, z toho vyplíva, že ako prvé sa doťahujú na moment horné skrutky a až potom spodné. Toto je správne a bezpečné uchytenie.

SmartCharger 6A
SmartCharger 6AGiant ako jeden z mála ak nie jediný výrobca, pribaľuje k svojím bicyklom aj 6A SmartCharger nabíjačku. To je skvelý doplnok v cene bicykla, ktorý nemusíte za drahé peniaze kupovať, ak potrebuje rýchlo nabíjať svoj bicykel. Poďme ale k funkcii, ktorú táto nabíjačka ponúka. Je to tzv. winter storage alebo zimné uskladnenie, je to nabitie batérie na hodnotu 60% kapacity, ktorá je ideálna na skladovanie. Táto funkcia u konkurencii je rovnako dostupná ale je to platená služba v servise. Z toho vyplýva, že keď sa o svoj bicykel chcete pred zimou dobre postarať, viete tak urobiť doma a zadarmo. Prejdime ale k častému problému, ktorý zákazníci robia. Je veľmi dôležité naštudovať si návod, ako sa táto funkcia zapína a následne vypína. Pretože sa často stáva, že zákazník príde na jar do servisu s tým, že jeho bicykel má krátky dojazd a má pocit, že batéria je poškodená alebo stratila kapacitu. V skutočnosti len neprepol nabíjačku do módu 100% nabíjania.


Giant SmartControl App
Giant SmartControl AppAplikácia Giant RideControl, ktorá je dostupná na Google Play umožňuje tuning motoru PRO a SPORT modelový rok 2020. V princípe ide o možnosť nastaviť si vlastnú hodnotu podpory v % pri jednotlivých módoch. Takto si viete vyladiť svoj bicykel podľa vlastných predstáv a dokážete tak ušetriť kapacitu batérie počas jazdy. Aplikácia Giant RideControl sa veľmi rýchlo spojí cez bluetooth s vaším bicyklom a ak máte mobilný telefón pripojený k internetu sami si dokážete urobiť aktualizáciu firmware elektrických komponentov. V servise tak o túto službu nemusíte žiadať a máte ušetrené rádovo v desiatkach Eur ročne.

ovládač RideControl One
ovládač RideControl One

Funkcia Walk Assist a Smart Asisst. Prvá spomenutá funkcia sa nijak nemení od predchádzajúcich ale zmena po novej aktualizácii firmware, nastane pri jej aktivovaní. Po zapnutí celého systému tlačidlom ON/OFF ste mohli stlačiť tlačidlo "walk" (najčastejšie na spodnej strane ovládača) a bicykel so pohol dopredu. Po novom, stlačením tlačidla "walk" aktivujete funkciu smart assist na dobu 3 sekúnd a počas tejto doby musíte stačiť tlačidlo stupňa asistencie výkonu smerom hore (assist up). Bicykel sa pohne dopredu.
TIP: Vyskúšajte si asistenciu walk na zaradenom najľahšom a najťažšom prevode. Jednoznačne táto funkcia funguje lepšie, čím je zaradený ľahší prevod.

Funkciu Smart Assist už nepriniesla aktualizácia ale nové tipy motorov so 6-senzorovou technológiou. Vďaka šiestim senzorom (dvom novým) sa dá motor prepnúť do tzv. automatickej podpory. Motor a batéria vďaka senzorom rozpoznávajú akým terénom prechádzate a podporu volia sami. Vy sa môžete viac sústrediť na samotnú jazdu a ovládať vám stačí zadný prehadzovač. Funkcia Smart Assist sa zapne stláčaním slačidla dole (assit down) o jedno kliknutie pod hodnotu asistencie Off. Vtedy sa rozsvieti stredná dióda podpory, ako je znázornené na obrázku.
TIP: Nezabudnite, že aj keď máte zapnutú podporu Smart Assist, najdôležitejšie pre maximálnu výdrž batérie, je aktívne radenie. Čím viac pomáhate motoru, tým ďalej na jedno nabitie zájdete.


Giant SyncDrive by Yamaha
Giant SyncDrive by Yamaha


Nedá sa povedať, že motor Yamaha je najtichší, avšak jeho hlučnosť je zapríčinená dôsledkom jeho veľkosti a kompaktnosti. Nikto by nechcel mať síce tichý ale 2x väčší motor obalený krytmi proti hlučnosti. Urobte si teda malý test a odmerajte si hlučnosť motora. Napr. pomocou aplikácie Sound meter si počas jazdy za pomoci mobilu odmerajte decibeli. Hlučnosť motora do hodnoty 60 dB sa považuje za prirodzený prejav chodu elektromotora a súčinného prevodového ústrojenstva.To boli rady, ktoré si viete vyskúšať alebo skontrolovať sami doma. Samozrejme dobrým odporúčaním je pravidelne navštíviť špecializovaný servis minimálne jeden krát za rok. Predsa len skúsený a vyškolený mechanik Vám vie poradiť lepšie a môže odhaliť aj skryté problémy. Naša diagnostika má mnoho funkcií na testovanie celého elektrického systému bicykla a aplikácia pre zákazníka je len doplnok.
U nás v E-MTB SERVIS sme školený plnohodnotní mechanici a využívame najnovšie dostupné technológie pri servise bicyklov Giant s motormi SyncDrive od Yamaha.